Aktualności - Szkoła Podstawowa w Wierzbnej, Wierzbna 2, 37-500 Jarosław

Idź do spisu treści

Menu główne:

SP Ożańsk

Witamy na stronie Szkoły Filialnej w Ożańsku"Przekształcić zdolność w umiejętność jest celem wszelkiego wychowania"

J. W. Goethe


Aktualności

Pierwsza Pomoc
 
W naszej szkole podejmujemy różne działania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa dzieciom oraz przygotowaniem ich do udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej. Na terenie szkoły cyklicznie co roku odbywają się szkolenia dla uczniów kl. I-III. Ich głównym celem jest nauczenie udzielania pierwszej pomocy osobie poszkodowanej. Pod opieką przeszkolonych nauczycieli nasi uczniowie uczą się zasad udzielania pierwszej pomocy: od prawidłowego wezwania pomocy, właściwego zachowania w razie utraty przytomności do resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Forma zabawy oraz odpowiednie pomoce (manekiny Little Annie) pozwalają skutecznie przekazywać i przyswajać wiedzę z tego zakresu. (zobacz zdjęcia)

Bogumiła Fleszar
 
Święto Rodziny
„Cudownych Rodziców mam – odkryli mi każdą z dróg po której  szłam …”. Tę oraz wiele innych piosenek i wierszy wysłuchali Rodzice uczniów klas 1-3.Wzruszenie,  radość i prezenty, którymi Rodzice zostali obdarowani stworzyły niezapomnianą atmosferę tego święta.
Te krótkie chwile z pewnością na długo zostaną w pamięci Rodzicom dumnym ze swoich pociech oraz dzieciom. Dzieciom, które  z niecierpliwością czekały na występ poprzedzony licznymi przygotowaniami do tej uroczystości. (zobacz zdjęcia)

Bogumiła Fleszar
„Chrońmy gatunki zagrożone”
9 maja uczniowie klas I – III naszej szkoły wzięli udział w międzyszkolnym konkursie plastycznym „Chrońmy gatunki zagrożone” .Konkurs organizowany przez Filialną Szkołę Podstawową w Tywoni miał na celu przede wszystkim poszerzenie wiedzy uczniów nt. ochrony gatunków zwierząt zagrożonych wyginięciem  w Polsce. III miejsce w międzyszkolnym konkursie plastycznym zajęła uczennica klasy III Malwina Szawan. Wyróżnienie otrzymał uczeń klasy II Paweł Świerk. Serdecznie gratulujemy ! (zobacz zdjęcia)

Bogumiła Fleszar
Witaj, witaj, Majowa Rocznico…
Konstytucja trudne słowo, lecz z łatwością wytłumaczę.
Prawa, wolność, obowiązki to oznacza – nie inaczej!
Jeden siedem dziewięć jeden (1791)- to rok historycznie ważny, 
Trzeci maja – Konstytucja! Niech tę datę zna już każdy!
Tematyka historyczna nie należy do ulubionych zajęć małych dzieci. Czy nasi uczniowie wyniosą jakąś wiedzę z takich zajęć, zależy od formy w jakiej tę wiedzę będziemy im przekazywać. Tego trudnego zadania podjęli się nasi trzecioklasiści, którzy w bardzo radosny sposób powitali Majową Rocznicę. Dzieciaki z młodszych klas wysłuchały również bardzo ciekawej bajki, w której ukryta była historyczna prawda. W ten sposób wszyscy już wiedzą co oznacza słowo „ Konstytucja” i jakie okoliczności do niej doprowadziły. Każdy uczeń naszej szkoły zdał  „ Test Małego Patrioty”, a najstarsi na upamiętnienie tej wyjątkowej rocznicy wykonali proporczyki w barwach narodowych. (zobacz zdjęcia)

Ewa Raboł

Nie pal przy mnie, proszę…
Program „Nie pal przy mnie, proszę…” ma charakter profilaktyczny, ale przede wszystkim ma na celu wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inni palą przy nich papierosy. Aby zminimalizować skutki biernego palenia wśród dzieci,  klasy 1-3 naszej szkoły przyłączyły się do realizacji  programu  adresowanego  właśnie do nich, a inicjowanego przez Państwową Inspekcję Sanitarną we współpracy z resortem edukacji i realizowanego w szerokim partnerstwie lokalnym. Uczniowie wykonali „ostre cięcie” nikotyny w swoich domach poprzez plakaty zniechęcające do palenia, które w formie podarunku przekazali swoim bliskim. Rodzice otrzymali również wykonane specjalnie w tym celu foldery z informacją „ Zdrowie dzieci a bierne palenie tytoniu”. (zobacz zdjęcia)

Ewa Raboł
 
 
Dzień Flagi Narodowej
2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Narodowej. Jest to najmłodsze święto państwowe ustanowione w 2004 r. Dzień ten służy podnoszeniu świadomości o symbolach narodowych. Święto majowe jest również okazją do rozmowy o patriotyzmie i symbolach narodowych, co było tematem zajęć w naszej klasie.  Chcąc uczcić Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej dzieci, wykonały flagi ciekawą techniką-orgiami na bazie koła, a następnie ozdobiły swoimi pracami klasową gazetkę. Poznały również inne techniki plastyczne wykonania flag z użyciem różnych materiałów (cekinów, piórek). (zobacz zdjęcia)

Bogumiła Fleszar
 
Pyszne, zdrowe i kolorowe
Przez cały rok w naszej szkole propagujemy zdrowe nawyki żywieniowe. Dzieci dowiadują się jakie produkty należy spożywać, żeby być zdrowym. Uczniowie zapoznani zostali również z piramidą żywienia. Tym razem postanowiliśmy zrobić kanapki z użyciem produktów, które znajdują się u podstawy piramidy  żywienia. Bazą do ich wykonania stał się nabiał, kiełki, ziarna słonecznika oraz warzywa. Te odmienne kanapki od tych, jakie spożywamy na co dzień smakowały dzieciom wyśmienicie. Dzięki takim zajęciom wśród uczniów budują się trwałe i zdrowe nawyki żywieniowe. Dzieci pamiętają także o tym, by dbać o higienę podczas spożywania posiłków. (zobacz zdjęcia)

Bogumiła Fleszar
Witaminowa bomba
Uczniowie kl. I i II przygotowali zdrowy i smaczny koktajl owocowy z naturalnego jogurtu i maślanki oraz truskawek i bananów. Ważnym elementem przed wykonaniem smakowitego napoju, było zaznajomienie dzieci z bezpiecznym posługiwaniem się urządzeniami elektrycznymi. Po zapoznaniu się z zasadami bezpiecznego korzystania z blendera kielichowego  dzieci zmiksowały w odpowiednich proporcjach składniki koktajlu. Następnie dzieliły się wrażeniami smakowymi podczas degustacji koktajlu, podkreślając wartości odżywcze mlecznego napoju. (zobacz zdjęcia)

Bogumiła Fleszar
Baby, ach te baby…
Święta to czas kiedy mocno splata się ze sobą teraźniejszość i odległa przeszłość. Tradycje niesione z pokolenia na pokolenie przywędrowały również do naszej szkoły. Jedną z nich jest wypiekanie bab wielkanocnych, które sięga aż XV wieku. Drożdżowe ciasto, słodzone miodem, było jednym z najstarszych wypieków przyrządzanych na obszarach Polski. Na średniowiecznych stołach nie brakowało kołaczy, placków i mazurków. Wierzono wówczas, że pięknie wyrośnięta baba zapowiadała powodzenie całej rodzinie. Zadanie do łatwych nie należało, ponieważ wielkanocna baba jest wyjątkowo wymagająca– lubi ciepło i delikatne traktowanie. Aby ta słodka tradycja niesiona była przez kolejne lata, zorganizowaliśmy dla naszych uczniów zajęcia kulinarne z wypieku właśnie drożdżowej baby wielkanocnej. Jeżeli wierzyć dawnym przekonaniom,  to przedszkolaczki wspólnie z klasą trzecią wypracowały dla naszej szkolnej rodziny wyjątkowo udaną przyszłość.  Baby były nie tylko pięknie wyrośnięte, ale i bardzo smaczne. Wszystkim, którzy zabierają się właśnie za świąteczne przygotowania życzymy powodzenia w realizacji zamierzonych celów.  (zobacz zdjęcia)

Ewa Raboł
Świąteczny poranek
Bądźmy świąteczni nie tylko od święta
Dzielmy się swymi radościami
Szukajmy dobra i odnajdujmy. Bądźmy!…
    Pracowity poniedziałek gwarem tętnił od samego rana. Przedszkolaczki przygotowały program świąteczny dla swoich starszych kolegów i Pań. Niespodzianek było wiele, smakołyków jak na wielkanocny stół przystało. Dzieci własnoręcznie dekorowały pisanki - ciasteczka. Rano po naszej sali zamiast wielkanocnych zajączków, „kicały” wielkie serca naszych Mam, to dzięki Paniom: Marcie, Ewelinie i Justynie nasz stół był suto zastawiony. Serdecznie dziękujemy.
   Wszystkim  życzymy: mokrego dyngusa, smacznego jajka i niech te święta będą jak bajka. (zobacz zdjęcia)

Daria Stopyra
 
Wielkanocne tradycje
Piękna polska tradycja wicia palm wielkanocnych trwać będzie w naszych domach, dopóki będziemy chcieli ją kultywować. W tym roku szczególnie zadbał o to Gminny Ośrodek Kultury w Pawłosiowie, który zorganizował dla mieszkańców gminy konkurs świąteczny ukierunkowany właśnie na „ Najpiękniejszą Palmę Wielkanocną”. Świąteczne konkursy pod patronatem Wójta Gminy Pawłosiów od lat cieszą się dużym zaangażowaniem lokalnej społeczności. Naturalnie uczniowie naszej szkoły również do tej społeczności należą, co zaowocowało pięknymi pracami oddanymi na konkurs. Jak zawsze wybór do łatwych nie należał, jednak każdy z uczestników został doceniony za swoją pracę. W kategorii przedszkolnej 1 miejsce otrzymała nasza trzyletnia Emilka Hajduk, natomiast w kl. 1-3 na 1 miejsce zasłużył Radouane Farouk – uczeń klasy trzeciej, wyróżnienia otrzymali: Malwina Chmura, Maja Mazurek, Martyna Kobietowska, Katarzyna Szejnar, Karolina Misiąg, Dominik Cisek, Malwina Szawan i Marcin Szejnar. Organizatorom serdecznie dziękujemy, a wszystkim uczestnikom gratulujemy pięknych prac. (zobacz zdjęcia)

Ewa Raboł
Pamięć i szacunek – JPII
„Jeszcze będzie pięknie, mimo wszystko.
Tylko załóż wygodne buty, bo masz do przejścia całe życie.”
 Wspominamy w przedszkolu wielkiego Polaka, patriotę , człowieka. Oby  wszystkie serca biły w rytmie jego słów. Wspomnienia te miały za zadanie uświadomienie dzieciom, że warto kochać, szanować, warto być dobrym człowiekiem, by zapisać się w pamięci ludzi. Mamy szanować siebie i nie możemy zapominać o innych. (zobacz zdjęcia)

Daria Stopyra

Drzwi otwarte
„Rodzice są bez wątpienia najbardziej istotnymi osobami w naszym życiu.
To Oni uczą nas przecież zasad postępowania i postaw życiowych.”
Dzień jak co dzień, ale niecodzienni goście. Mieliśmy sposobność cieszyć się obecnością  rodziców, a nawet babć. Przeżyliśmy wspaniały wiosenny poranek. Nawet słonko przyświecało nam wesoło. Nasz radosny nastrój zaowocował pięknym przedstawieniem. Nasi mali, zdolni aktorzy pochwalili się zdolnościami oratorskimi i wokalnymi. Dzieci obdarowały rodziców upominkami, które sami wykonali. Serdecznie dziękujemy rodzicom za tak liczne przybycie.

Daria Stopyra
Zdrowo i wesoło
„Żadna witamina nie da takiej motywacji,
jak słowa: „Wierzę w ciebie”, „ Kocham cię” usłyszane od bliskiej osoby.”
   Szukając sposobu na wiosenne przesilenie doszliśmy do wniosku, że musimy szukać energii w dobrym słowie i w pożywieniu. Postanowiliśmy przygotować „witaminową bombę”. Była to pyszna zupa, w której znalazło się 12 warzyw. Smakowała znakomicie, dzieci chętnie zjadały i prosiły o repetę. Tydzień temu degustowaliśmy bananowego szejk era – pycha. (zobacz zdjęcia)

 
Ciekawe spotkanie
  „Zwycięzcy nigdy nie rezygnują. Rezygnujący nigdy nie zwyciężają.”
„Bez trudu, bez troski nie licz na zwycięstwo.”
  Mieliśmy przyjemność w przedszkolu przyjmować niecodziennego gościa. Uczniowie kl. III też  z przyjemnością obejrzeli wyposażenie żołnierza. To miłe kiedy nasz były uczeń odwiedza nasze skromne progi i z radością wspomina dawne czasy, ale też dzieli się tym co robi dziś. Pan Maciek z wielką pasją i zaangażowaniem przekazywał dzieciom zdobytą wiedzę i doświadczenia. Pokazał jak spełniają się dziecięce marzenia kiedy  do nich  uparcie dążymy, a wtedy praca staje się pasją. Z całego serca dziękujemy za ciekawe zajęcia. (zobacz zdjęcia)

Daria Stopyra
 
Ogólnopolska kampania „Dobrze Cię widzieć”
 
Nasza szkoła jak wiele innych dołączyła do ogólnopolskiej kampanii na rzecz bezpieczeństwa pieszych na drogach „Dobrze Cię widzieć” realizowanej w ramach projektu „Bezpieczna droga”. Celem tej kampanii społecznej jest ochrona przede wszystkim dzieci i młodzieży przed wypadkami na drogach. Dzieci w ramach tej akcji otrzymały kamizelki odblaskowe, które umożliwią dostrzeżenie najmłodszych w warunkach niedostatecznej widoczności. Uczniowie zostali również zapoznani z zasadami bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym oraz  obejrzeli film pt. „Przejście”, z którego wypływa puenta „zostań po stronię mądrych i ostrożnych”.

 
Bogumiła Fleszar
Witaj wiosno !
21 marca powitaliśmy pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Aby podkreślić charakter tego długo oczekiwanego dnia dzieci przyszły kolorowo i pomysłowo przebrane. Wielką atrakcję dla dzieci była Marzanna – symbol odchodzącej zimy. Ponieważ po długiej zimie chcemy ciepła, kwiatów i śpiewających ptaków, to właśnie tematem wiosennego spotkania była budząca się do życia przyroda. Poznaliśmy pierwsze wiosenne kwiaty, szczególnie te objęte ochroną oraz ciekawostki z życia ptaków przylatujących na wiosnę z ciepłych krajów. Kolorowe stroje uczniów i ich wspaniała prezentacja wprowadziła wszystkich w pogodny, wiosenny nastrój. (zobacz zdjęcie)

 
Bogumiła Fleszar
 

Być Kobietą…
Już po raz kolejny w dniu 8 marca wszystkie Panie i Dziewczynki obchodziły swoje święto. Z tej okazji Samorząd Uczniowski naszej szkoły przygotował dla wszystkich wiosenne niespodzianki. Nie zapomnieliśmy również o Chłopcach, którzy swoje święto obchodzą dzień później. Wszystkim, którzy zechcą przyjąć od nas  życzenia, przesyłamy ciepły uśmiech i serdeczne pozdrowienia, nie tylko na 8 marca, ale na cały kolejny rok. Wszystkiego najlepszego! (zobacz zdjęcia)

Ewa Raboł

Słodkie zwiastuny wiosny
"Życzliwość jest pragnieniem szczęścia drugich. Małe radości i drobne gesty życzliwości,
 są najpiękniejszymi iskierkami naszej codzienności."
Tak, w naszym przedszkolu nieprawdopodobne staje się realne. Czy ktoś zjadał motylki i biedronki?  Mało że piękne,  jeszcze i smaczne. Właśnie takie kształty miały ciasteczka przygotowane przez Martynkę i jej mamę. To była  wiosenna, słodka niespodzianka. Dziękujemy za słodziutki powiew wiosny. (zobacz zdjęcia)

Daria Stopyra
 
Miłe gesty cieszą
„Każda życzliwie wyciągnięta ręka, uśmiech na twarzy, drobny gest wdzięczności,
 to przecież tak mało, a tak wiele znaczy w naszej szarej codzienności.”
 Mieliśmy okazję przekonać się jak miło można zmienić codzienność. Nasi mali dżentelmeni przygotowali nam niespodzianki. W Dniu Kobiet Ksawery obdarzył małe damy słodkościami, a Kuba przygotował piękne tulipany. Dziewczynki były miło zaskoczone.
Dziękujemy chłopcom i mamusiom. Wszystkim Kobietom małym i dużym życzymy wiele radości. (zobacz zdjęcia)

Daria Stopyra

Moda za 1 grosz
„Ach jak przyjemnie bawić się wesoło,
gdy roześmiane buzie kręcą się w koło.”
  Lubimy się dobrze bawić, stąd nasz pomysł na zakończenie karnawału zwanego Śledzikiem. Tak nazywano ostatni dzień karnawału, tuż przed Środą Popielcową. Tym razem bawiliśmy się w kreatorów mody recyklingowej. Mieliśmy dobry plan na zagospodarowanie czasu podczas ferii. Nasi wspaniali kreatorzy mody - Rodzice wylansowali niesamowite kreacje. Nawet najlepsze domy mody nie powstydziłyby się tych rewelacyjnych pomysłów, nie mówiąc już o modelkach i modelach. Dziękujemy za podjęcie nowego wyzwania. Bezcenne są te prace za grosik i czas poświęcony dziecku. A powstały wielkie arcydzieła. Ogromne brawa. (zobacz zdjęcia)

Daria Stopyra
 
Mali Cukiernicy
Okres kończący karnawał, a zwłaszcza „Tłusty Czwartek” to prawdziwe święto wszystkich łasuchów. W Polsce tradycyjnie z tej okazji  zajadamy się pączkami i faworkami. To właśnie te drugie królowały w naszej szkole na dzień przed tłustym czwartkiem. Faworki nie byle jakie, bo własnoręcznie wykonane przez uczniów klasy trzeciej. Zadanie nie należało do łatwych, ponieważ właściwy dobór proporcji składników  i wykonanie wszystkich etapów powstawania faworków, łącznie z zagniataniem ciasta należały do dzieci. Nasze łasuchy z niecierpliwością czekały na efekt końcowy, choćby po to , by sprawdzić czy powiedzenie „ ciężka praca się opłaca” jest prawdziwe. Dumni cukiernicy ze słodką niespodzianką odwiedzili wszystkich młodszych kolegów , nauczycieli  a nawet rodziców.  Faworki zniknęły w mgnieniu oka, co jest chyba najlepszą oceną naszej pracy. (zobacz zdjęcia)

Ewa Raboł
Bezpieczeństwo dzieci w sieci!
Jeszcze do niedawna nie zdawano sobie sprawy, że cyberagresja stanie się realnym i poważnym zagrożeniem dotykającym praktycznie każdego z nas, a zwłaszcza dzieci. Niestety Internet wykorzystywany jest także do tych niemoralnych i niedozwolonych działań. Aby uchronić najmłodszych przed jego szkodliwym wpływem, staramy się pokazać im wszystkie dobre i złe strony cyberprzestrzeni. Jednak większość dorosłych nie  zdaje sobie sprawy jak wielkie może to być zagrożenie. Nie bardzo  zna się na nowinkach technicznych, nie ma na to czasu albo zwyczajnie boi się wchodzić w ten nieznany świat, tym samym nie potrafi ochronić swoich dzieci. Najmłodsi  nie mają takich oporów i wszystko co dla nich nowe staje się atrakcyjne, zwłaszcza, że przecież „komputer krzywdy im nie zrobi”. Aby wyczulić dzieci i rodziców na wspomniany problem, uczniowie klasy trzeciej naszej szkoły wykonali wspólny plakat na temat bezpieczeństwa w sieci, który umieszczony na korytarzu szkolnym codziennie wita i żegna wszystkich odwiedzających naszą szkołę. Mamy nadzieję, że informacje i przestrogi  tam zawarte trafią do większości naszych uczniów i ich rodziców. Dla wszystkich naszych dzieciaków zorganizowaliśmy również pokaz profilaktycznych filmików animowanych dotyczących bezpieczeństwa w świecie Internetu. Nasi uczniowie od najmłodszych po trzecioklasistów z uwagą śledzili losy bohaterów, a późniejsza dyskusja na temat nierozważnych zachowań, dała dowód na to, że spotkanie było wyjątkowo owocne. Każdego kto chce zgłębić zagadnienie bezpieczeństwa dzieci w sieci zachęcamy do odwiedzenia strony: http://spwierzbna.pl/bezpiecze-stwo-dzieci-w-sieci.html

Ewa Raboł
 

Tłusty czwartek
"Dzisiaj bardziej teraźniejszość niż przeszłość jest  "nauczycielką życia"."
 Właśnie dlatego pragniemy młodemu pokoleniu przekazać następną  tradycję - Tłustego Czwartku.Tym razem spotkanie z tradycją było bardzo sympatyczne, a nawet smaczne. Najlepszą reklamą jest stwierdzenie dziecka: "uwielbiam ten Tłusty Czwartek. Tradycja tego święta wywodzi się już z XVII w. Wprowadza nas powoli w okres wielkiego postu. Serdecznie dziękujemy Rodzicom za pyszne pączki zwane też pampuchami. (zobacz zdjęcia)

Daria Stopyra

 Nasze prace
  Część dzieci spędziła ferie bardzo pracowicie, a efekt tej pracy mogliśmy oglądać i podziwiać. Bardzo cieszy, że są uczniowie sumienni i chętnie podejmują realizację różnych zadań. Martwi jednak fakt, że dla niektórych nie ma dostatecznie ciekowych wyzwań (w ich mniemaniu) nad czym bardzo ubolewamy. W pracach   o tematyce "Bezpieczne ferie" widać zapał i zaangażowanie nie tylko dzieci, ale i Rodziców, za co dziękujemy. Gratulujemy pomysłu i odpowiedzialności. Pracą, która wyróżniała się w śród innych była makieta Martyny Kobietowskiej z kl. O. (zobacz zdjęcia)

Daria Stopyra

Idziemy na ferie
  Podczas pogadanki nt:„Bezpieczne ferie” poruszałam wiele aspektów naszego życia. Mając na uwadze rozwijanie zainteresowań, zdobywanie wiedzy, rozbudzanie szacunku do siebie i innych, a także bezpieczeństwo, uświadamiałam dzieciom, że to oni mają duży wpływ na swoje zdrowie psychiczne i fizyczne. Mówiłam o odkrywaniu w sobie potencjału: malarza, rzeźbiarza, pisarza, sportowca. O znalezieniu sobie zajęcia, które  wypełni nasz czas, a odciągnie od komputerów, które niestety mają tak wielki destrukcyjny  wpływ na nasze społeczeństwo. Serdeczna prośba i ukłon w stronę rodziców, by „odciągali” swoje pociechy od Internetu,  gier komputerowych. Cel jest wielki: pragniemy osiągnąć społeczeństwo mniej znerwicowane, sfrustrowane. Nie ma większej wartości jak nasze zdrowie. Dbajmy o nie chociażby: spacerując, rozmawiając, biegając.   Życzymy Wszystkim wspaniałego wypoczynku. (zobacz zdjęcia)

Daria Stopyra 
 
 
 Zabawa choinkowa 2019
Doskonały nastrój dopisywał uczniom naszej szkoły, którzy w strojach karnawałowych wspaniale bawili się w czasie zabawy choinkowej. Zarówno  najmłodsi miłośnicy tańca i dobrej zabawy, czyli dzieci z kl. 0 jak i starsze dzieci bawiły się przez dwie godziny pod kierunkiem animatora zabaw. Była nauka różnych tańców, przeciąganie liny, taniec z bańkami mydlanymi, nauka żonglowania. Dzieci wystąpiły w ciekawych przebraniach. Na parkiecie zaroiło się od bohaterów baśni i popularnych filmów. „Choinka” w naszej szkole jest uroczystością integrującą całą społeczność. Jest jedną z wielu okazji do bliskiej współpracy z rodzicami, którzy i tym razem zaangażowali się w przygotowanie ciepłego poczęstunku dla dzieci. Dziękujemy Rodzicom za współpracę i współudział w organizacji tej uroczystości. (zobacz zdjęcia)

 
Bogumiła Fleszar    

My też będziemy kiedyś wybierać zawody
„Tak dla wspólnej korzyści  i dla dobra wspólnego.
Wszyscy muszą pracować mój malutki kolego.”
  W ramach realizacji tematu „Przygotowanie do zawodu”  dotyczącego podjęcia życiowego wyboru, zorganizowałam warsztaty krawieckie. Chociaż mało mamy lat, potrafimy myśleć przyszłościowo. I nasze warsztaty miały takie zadanie, aby ukazać walory i zalety zawodu krawcowej. Nasz zaproszony gość Pani Mariola Fudała w fantastyczny sposób uchyliła nam rąbka tajemnicy tego zawodu i jej pasji. Podczas zajęć tłumaczyliśmy nowe wyrazy: prestiż, marka… Zajęcia były też proekologiczne dotykałyśmy ważnego tematu: jak ważną rolę mają torby wielokrotnego użytku. Pani Mariola pokazała nam jak uszyć torbę na zakupy. Doszliśmy do wniosku, że wytwory pracy krawcowej, są wszechobecne w naszym życiu, to nie tylko ubrania, ale firanki, zasłony, kanapy…  dobra krawcowa może wprawić nas w doskonały nastrój. Bo kto z nas nie lubi ładnie wyglądać?  Z tych warsztatów wynieśliśmy wiele wspaniałych  doświadczeń, nauki i szacunku do każdego zawodu. Pani Marioli bardzo dziękujemy za niespodzianki i obecność. (zobacz zdjęcia)

Daria Stopyra

Święto Seniora
24 stycznia w Centrum Kultury w Ożańsku odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka .W uroczystości uczestniczyli zaproszeni goście: Pani Dyrektor Ewa Hałajko, Proboszcz Ks. Wiesław Dziwik, Radny Gminy Pan Jan Słoma oraz Sołtys Pan Grzegorz Jamroży. Seniorzy jak co roku nie zawiedli i przybyli bardzo licznie. Uczniowie klas 0-III zaprezentowali się w przedstawieniu jasełkowym, pięknie zatańczyli ,recytowali wiersze, śpiewali piosenki i  kolędy oraz przedstawili krótką inscenizację.  Następnie dzieci wręczyły solenizantom upominki i złożyły życzenia. W dalszej części uroczystości głos zabrała Pani Dyrektor Ewa Hałajko , która wskazała na bardzo ważną rolę dziadków w wychowaniu wnucząt i ich szczególne miejsce w rodzinie, składając jednocześnie życzenia .Serdeczności skierowanych pod adresem Seniorów nie zabrakło również w przemówieniu Pana Radnego i Pana Sołysa.   Następnie przyszedł czas na słodki poczęstunek przygotowany przez Rodziców. Serdecznie dziękuję Rodzicom za pomoc w przygotowaniu uroczystości .Spotkanie minęło w miłej i serdecznej atmosferze. (zobacz zdjęcia)

Bogumiła Fleszar
Wielka fizyka czy samo życie
„Ważne jest, by nigdy nie przestać pytać.
 Nigdy nie tracić ciekawości.”
   Między świątecznym stołem, a oczekiwaniem na zimowe igraszki, czekał nas pracowity dzień. Dzień doświadczeń, obserwacji, wyciągania wniosków. Podczas wesołej zabawy udało się dzieciom wyłonić wiele naukowych spostrzeżeń. Czy posiadamy ładunek  elektryczny? Jak zamienić balonik  w rakietę? I wiele innych. Doszliśmy do wniosku, że zawsze trzeba mieć oczy szeroko otwarte, bo wokół nas dzieją się ciekawe rzeczy, które czasem są wielką fizyką lub chemią - trzeba to wyjaśnić. I tak warto obserwować codzienne życie, bo wszędzie czeka na nas mnóstwo tajemnic, które warto odkrywać. (zobacz zdjęcia)

Daria Stopyra 
 
 
VI Parafialny Przegląd Kolęd i Pastorałek
20 stycznia w Domu Kultury w Wierzbnej odbył się VI Parafialny Przegląd Kolęd i Pastorałek. Już po raz drugi w przeglądzie udział wzięły dzieci z Ożańska : Karolina Misiąg, Katarzyna Szejnar, Julia Szewczyk i Letycja Guśniowska. Wszystkie dzieci uczestniczące w przeglądzie pięknie zaśpiewały przygotowane kolędy i pastorałki ,a po występie otrzymały pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe. Wszystkim uczestnikom spotkania serdecznie gratulujemy! (zobacz zdjęcia)

Bogumiła Fleszar
Ewa Raboł

Wigilia szkolna
W piątek tuż przed świętami odbyła się Wigilia szkolna. Od rana wyczuwało się świąteczną atmosferę, którą nasilał zapach siana rozłożonego wokół żłóbka, zapach przyniesionych ciast oraz odświętnie ubrani uczniowie, rodzice i nauczyciele. Spotkanie rozpoczęliśmy od obejrzenia jasełek w wykonaniu uczniów klas 0-III.Mali artyści w pięknych strojach i z wielkim przejęciem odegrali swoje role. Następnie złożyliśmy sobie wzajemnie życzenia świąteczne i noworoczne. Po złożeniu życzeń przy dźwiękach kolęd delektowaliśmy się pysznymi ciastami przygotowanymi przez rodziców.Za przygotowany poczęstunek serdecznie dziękuję Paniom: Joannie Misiąg i Justynie Jabłońskiej. (zobacz zdjęcia)

 
Bogumiła Fleszar
 
Zamiast coca coli kompot z suszu
„Aby Święta Bożego Narodzenia były Bliskością i Spokojem, a Nowy Rok  Dobrym Czasem.”
 „Gdyby każda noc w naszym życiu mogła być jak noc Bożego Narodzenia
 rozjaśniona światłem wewnętrznym.”
  Poznając następne tradycje stołu wigilijnego, w całej szkole unosił się świąteczny aromat gotowanego  kompotu z suszonych owoców. To stary polski zwyczaj, który miał strzec domowników przed skutkami przejedzenia po dwunastu potrawach. Warto poznać walory tego znakomitego napoju. Zawiera witaminy A, B i C, kwas foliowy, pektyny i żelazo. Poprawia perystaltykę jelit. Jest bardzo „fit” wspomaga odchudzanie. Zachęcamy do zamiany coca coli na zdrowy wspaniały kompot z piękną polską tradycją. (zobacz zdjęcia)

Daria Stopyra


Konkurs „Najładniejsza ozdoba bożonarodzeniowa”
 
Dnia 13 grudnia w świetlicy Urzędu Gminy Pawłosiów nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu pn.„Najpiękniejsza ozdoba bożonarodzeniowa” pod honorowym patronatem Wójta Gminy Pawłosiów Pana Mariusz Reń .W tym roku już po raz kolejny do konkursu przystąpiła liczna grupa uczniów naszej szkoły. Swoje prace zaprezentowało 20  dzieci. Wszystkie prace były bardzo ciekawe, a niektóre charakteryzowały się oryginalnością pomysłów. Jury konkursowe stanęło przed trudnym zadaniem ,bo każda praca była jedyna i niepowtarzalna. W ostatecznym rozrachunku komisja konkursowa postanowiła nagrodzić następujących uczniów:
W grupie przedszkolnej: Sarę Farouk ,Malwinę Chmura, Maję Mazurek, Monikę Warańską.
W grupie szkolnej: Marcina Szejnar i Katarzynę Szejnar.
Doceniając trud pracy każdego twórcy pozostałe dzieci biorące udział w konkursie otrzymały wyróżnienia w postaci dyplomów i słodkości. Dziękujemy organizatorom konkursu za wyeksponowanie prac dzieci i popularyzowanie twórczości utalentowanych uczniów naszej szkoły. (zobacz zdjęcia)

Bogumiła Fleszar
Nowi czytelnicy biblioteki szkolnej
 
       We wtorek 11.12.2018 r. uczniowie klasy pierwszej zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Na początku spotkania dzieci mogły pochwalić się swoją wiedzą o poznanych wcześniej baśniach i bajkach, odpowiadając na rozmaite pytania i zagadki. W kolejnej części uczniowie poznali zasady postępowania z książką, zapoznali się ze zbiorami biblioteki oraz z zasadami korzystania z jej zbiorów. Na zakończenie nowi czytelnicy złożyli uroczystą obietnicę, że będą chętnie czytać i szanować książki. Na pamiątkę tego wydarzenia każde dziecko otrzymało okolicznościowy dyplom. (zobacz zdjęcia

 
Agnieszka Bąk
Niespodzianek ciąg dalszy
 „Bo to nie tylko srebro i złoto ma swoją wartość,
ale jakże cenny jest dar serca.”
  Do naszej szkoły zawitał następny elf, który spotkał Mikołaja i podał nam piękne ciasteczkowe reniferki. Dziękujemy za każdy ciepły gest wykonany w  kierunku naszych dzieciaków. Tak właśnie tworzymy wspólnotę. Warto dla uśmiechu dziecka poświęcić swój czas.  Pani Marcie Chmura udało się przynieść promyk radości, dziękujemy za sympatyczne upominki. (zobacz zdjęcia)

 Daria Stopyra

Pieczemy muffinki
Czas przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia wykorzystujemy bardzo pracowicie. W ubiegłym tygodniu przedszkolaczki piekły i dekorowały pierniczki. Natomiast w piątek 7 grudnia w naszej szkole odbyły się kolejne warsztaty z zakresu pieczenia. Uczniowie klasy I i II pod czujnym okiem Pani Justyny Wyczawskiej poznały tajniki wykonania smacznych i puszystych babeczek. Dzieci brały aktywny udział w przygotowaniu ciasta do pieczenia i nalewały je do kolorowych papilotek umieszczonych w blaszce, która następnie powędrowała do pieca. Po upieczeniu muffiny zostały przez dzieci pięknie udekorowane. Uczniowie wykazali się  wielką pomysłowością w dekoracji. Efekt końcowy był wspaniały. Dziękujemy Pani Justynie za poświęcony czas i zaangażowanie. (zobacz zdjęcia)

 
Bogumiła Fleszar
 

„W Mikołajki zostań Aniołem Stróżem”
„Naj­bo­gat­szym jest ten, kto ma wiel­kie ser­ce.
 Dziel się nim do os­tatniego ok­ruszka,
 bo­wiem wróci do ciebie chle­bem miłości.” 
 
Jak zostać Aniołem? W tym przypadku to bardzo proste. Wystarczyło przyłączyć się do akcji zorganizowanej przez  Szkolne Koło Caritas z Wierzbnej i dla  dzieci z oddziału onkologicznego przygotować kartkę świąteczną. Nasi uczniowie  jak zawsze nie zawiedli i z wielkim zapałem zabrali się do pracy. Powstały piękne karteczki a na nich ciekawe i co ważniejsze szczere życzenia świąteczne. Mamy nadzieję, że choć na chwilę twarzyczki chorych dzieci rozjaśnią się w radosnym uśmiechu, a nasze drobne upominki przyniosą nadzieję na lepsze dni. (zobacz zdjęcia)

Ewa Raboł

Z mikołajkową wizytą
W miniony czwartek już od samego rana uczniowie naszej szkoły z niecierpliwością czekali na spotkanie z Wójtem Gminy Pawłosiów Panem Mariuszem Reń ,który co roku w imieniu Św. Mikołaja obdarza dzieci słodkimi upominkami .Spotkanie z naszym gościem i towarzyszącymi Paniami: Sekretarz Gminy Panią Joanną Tomaszewską i Panią Kierownik Małgorzatą Siry minęło w bardzo miłej i radosnej atmosferze .Dzieci powitały gości piosenką i tańcem . Następnie wywiązała się wymiana zdań podczas której dzieci zapewniały ,że zachowywały się grzecznie zarówno w domu jak i w szkole. Potem  nasze grzeczne dzieci zostały obdarowane upominkami. Serdecznie dziękujemy naszym gościom za sprawioną dzieciom radość .Ta  wizyta wprowadziła nas w cudowny nastrój zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. (zobacz zdjęcia)

Bogumiła Fleszar

Świąteczne tradycje
„Sens życia i wiara w człowieka nie bierze się z pustki, lecz z pielęgnowania tradycji
 i ocalania pamięci zbiorowej, która stanowi o przyszłości i wielkości narodu.”
   Z radością wchodzimy w piękne polskie tradycje. Jedną z takich wspaniałych starych świątecznych tradycji,  jest pieczenie pierników. Któż z nas nie pamięta z dzieciństwa słodkiego, niepowtarzalnego zapachu tych ciasteczek. Dzieci z przedszkola dziarsko zabrały się do pracy, podtrzymując  piękne świąteczne tradycje. Pierniczki udały się dzięki trzem „elfom”, które pomagały nam w realizacji tego tematu. Życzymy wszystkim, aby  radosna, wesoła, pokojowa, szczera atmosfera  unosiła się w naszych domach. Uznaliśmy, że  dwa świąteczne dni to stanowczo  mało, więc celebrujemy ten piękny czas; wzajemnego szacunku, tolerancji, miłości. Dziękujemy Paniom: Justynie Wyczawskiej, Ewelinie Mazurek i Sylwii Kobietowskiej. Paniom i wszystkim naszym „fanom” ślemy słodziutkie uściski. (zobacz zdjęcia)

Daria Stopyra  
 
Św. Andrzeju daj nam znać…
Andrzejki obchodzone są w Polsce w noc z 29 na 30 listopada, czyli w wigilię dnia św. Andrzeja. Jest to wieczór wyjątkowy. Zgodnie z tradycją, św. Andrzej uchyla rąbka tajemnicy wszystkim pragnącym poznać, jaka przyszłość czeka ich w uczuciach, zdrowiu i pracy. A dla tych, którzy w „ przewidywanie przyszłości” nie wierzą jest to doskonała okazja do hucznych spotkań w gronie przyjaciół i wspaniałej zabawy. Aby tradycji stało się zadość w naszej szkole również takie wydarzenie musiało mieć  miejsce. Różnobarwne stroje, radosne uśmiechy, zabawy i jak zawsze spora dawka gimnastyki przy muzyce towarzyszyła nam wszystkim podczas andrzejkowego szaleństwa. Spotkanie umilał nam słodki poczęstunek, przygotowany przez rodziców i co najważniejsze nawet w babeczkach można było doszukać się ukrytej wróżby. No cóż? Czy przyszłość okaże się tak słodka jak nasze babeczki z kremem? Niestety nie da się tego przewidzieć, więc nasze zabawy traktujmy z przymrużeniem oka, by po prostu dobrze się bawić, a czas pokaże co wydarzy się w przyszłości. (zobacz zdjęcia)

Ewa Raboł
 
Dzień  Pluszowego Misia
„W dzieciństwie na­wet miś miał swo­je uczu­cia. Dziś, często nie zauważamy na­wet uczuć ludzkich”. 
„…bo przy­jaciel jest jak sta­ry pluszo­wy miś, nie ważne że sta­ry ważne, że bar­dzo go kochamy.” 
  Czemu nie umilić sobie życia, kiedy ono wcale nie jest takie łatwe, nawet dla maluchów. One też mają swoje zmartwienia i  kłopoty. Więc korzystamy z okazji,  wykorzystujemy każdą chwilę w przedszkolu, by czerpać radość z życia. I dzisiaj, robimy to co lubimy najbardziej, tulimy się do pluszowych misiów, które od lat są powiernikami dziecięcych niedoli. Nie jedną łzę otarły i wywołują miliony uśmiechów. Może nam dorosłym też potrzebny  „przytulak”  misia. A może lepiej podarować swój ciepły uścisk komuś bliskiemu? W tym szybkim świecie gubimy co najcenniejsze; odbicie swojego bijącego serca na czyjejś piersi.  Bo każde przytulenie to zdecydowanie więcej; niż jeszcze jedna lalka i jeszcze jeden samochodzik. To  ciepło, serc daje możliwość bezpiecznego wzrastania. Pani Justynie Wyczawskiej dziękujemy za słodkie i piękne ciasteczkowe misie i podajemy misiowego tulaka. (zobacz zdjęcia)

Daria Stopyra

Barwy jesieni
 
19 listopada w naszej szkole odbył się  konkurs  recytatorski pt. "Barwy jesieni". W konkursie wzięło udział 14 dzieci z klas 0-III. Dzieci recytowały wybrany przez siebie wiersz wspomagając się rekwizytami, odpowiednią modulacją głosu, stosowną mimiką , a także strojem. (zobacz więcej)


Bogumiła Fleszar

Niedźwiedź polarny - król północy
To już nasze drugie spotkanie ze światem przyrody na terenie naszej szkoły i możliwość obejrzenia go w wymiarze 3D. Tym razem głównym bohaterem obejrzanego filmu był niedźwiedź polarny. Uczniowie oglądając film zebrali wiele ważnych informacji na temat tego ssaka. Dowiedzieli się do jakiego gatunku zwierząt należy, czym się żywi, w jak surowym klimacie żyje oraz jak długą trasę musi przejść i przepłynąć, by zdobyć pożywienie . Niedźwiedź polarny to obecnie jeden z największych lądowych drapieżników na świecie. Polowania na niedźwiedzie oraz zmiany w środowisku naturalnym mają zgubny wpływ na wielkość ich populacji. Naukowcy alarmują, że to globalne ocieplenie w głównej mierze może przyczynić się do zniknięcia tego gatunku z powierzchni ziemi. Pesymiści przewidują, że niedźwiedzie polarne mogą nie dotrwać do XXII wieku. Miejmy nadzieję, że ich przewidywania się nie sprawdzą i te wspaniałe zwierzęta pozostaną gatunkiem żyjącym, które będą mogły podziwiać następne pokolenia. (zobacz zdjęcia)

Bogumiła Fleszar
Akcja „Puszka dla głodnego brzuszka”
„Ten kto niczego nie odda, niczego nie otrzyma.”
„Bądź człowiekiem wśród stworzeń, bratem między braćmi.”
   Zakończyliśmy akcję „Puszka dla głodnego brzuszka”. To wspaniałe, że podejmowane w naszej szkole akcje, nie pozostają bez echa. Dziękujemy za wyrozumiałość i ofiarne serca.   Św. Franciszek mawiał: „Wszyscy mamy tego samego Ojca, pochodzimy  z tego samego źródła. A pokrewieństwo zobowiązuje”. A pro po widzę pierwszy krok do świętości. Dziękujemy. (zobacz zdjęcia)

Daria Stopyra
Stylizacja na świętego
„Pozostawić po sobie ślad dobra.”
   Listopad to miesiąc zadumy. My, w przedszkolu - zadumaliśmy się nad swoimi patronami. Z pomocą Rodziców powiało świętością. Każde dziecko przedstawiło swojego świętego. Wiedziały kim był, co robił, czego jest patronem,  jakie atrybuty go cechują . Mieliśmy okazję pooglądać portrety patronów, wykonane przez dzieci. Rozmawialiśmy o stylizacji w modzie. Od dziś pragniemy stylizować, - dążyć do świętości. To takie proste, trzeba tylko szanować  i kochać innych. Więc do dzieła, powodzenia. (zobacz zdjęcia)

Daria Stopyra
 

Święto Niepodległości
 
Dnia 16 listopada na placu szkolnym w Wierzbnej odbyło się uroczyste odsłonięcie i poświęcenie pomnika generała Wiktora Jarosza Kamionki - miejscowego bohatera walk o niepodległość. Uroczystość ta poprzedzona była mszą św. w kościele parafialnym. Następnie na sali gimnastycznej odbyła się uroczysta akademia w 100-tną rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę. Akademia była ważną lekcją historii i patriotyzmu. W tej lekcji uczestniczyli również uczniowie klas I-III naszej szkoły, a uczennica klasy I Karolinka Misiąg zaśpiewała pieśń patriotyczną pt. "Niepodległa, niepokorna". Ważne jest, aby dzieci już od najmłodszych lat zapoznawać z historią kraju w którym mieszkają. Ważne jest także, by w dniu święta narodowego oddać hołd bohaterom walk o niepodległość i złożyć kwiaty pod pomnikami tych, którzy poświęcili dla nas życie. To właśnie dzięki takim Bohaterom, często przez lata zapomnianym możemy dziś żyć w wolnej Ojczyźnie. (zobacz zdjęcia)

 
Bogumiła Fleszar

Czytamy legendy
„Kropla kamień dziurawi, gdy nań często pada.
 Człowiek staje się mądry, gdy z książkami gada.”
  Gościliśmy w przedszkolu Panią M. Rup, którą poprosiliśmy o przeczytanie tekstu z cudownego zbioru naszych polskich legend. Słuchaliśmy historii, jak z miłości powstawała nasza stolica. Tą piękną legendą chcemy wzniecić miłość do Warszawy, ojczyzny i czytania. Bo godne podziwu są dzieje naszego kraju, nie tylko w legendach, ale  te zapisane i nie zapisane na kartach historii. Ciągle jaszcze jesteśmy pod wrażeniem pięknego narodowego święta, i wiemy na ile sposobów można się cieszyć, że jesteśmy Polakami. Dziękujemy za wizytę. (zobacz zdjęcia)

Daria Stopyra
 
 
Wizyta w fabryce Mondelez
„Słodkiego, miłego życia. Bez chłodu, głodu…”
   Jeśli marzymy o słodkich zajęciach, -to te właśnie takie były. Odwiedziliśmy Małą Akademię Słodkości, gdzie dzieci poznały historię zakładu , proces powstawania ciastek oraz same wykonały ciasteczka. Warsztaty miały ciekawą formę. Dziękujemy Pani Justynie za serdeczne przyjęcie. Podczas naszej wizyty mocno pracowały dwa zmysły. Smaku,  - nasze podniebienia miały ucztę, degustacja obejmowała ciekawy asortyment. A także powonienia,  cały czas nasze nozdrza były drażnione słodkim zapachem, już wiemy czym pachnie nasze miasto Jarosław. (zobacz zdjęcia)

Daria Stopyra.
 
 
Wolna i niepodległa
Pod takim hasłem odbyła się w naszej szkole akademia z okazji 100-tnej rocznicy odzyskania wolności przez Polskę w 1918 roku, po 123 latach zaborów. Program artystyczny przygotowany został przez uczniów klas I-II. Scenariusz montażu słowno-muzycznego obejmował treści historyczne, piosenki i wiersze.
Na wstępie uczniom została zaprezentowana postać Marszałka Józefa Piłsudskiego. Następnie w wierszach dzieci dały wyraz temu, jak na przestrzeni wielu długich lat rodziła się wolność Ojczyzny. Mali artyści popisali się również talentem wokalnym prezentując piękne wykonanie piosenek: "Moja Ojczyzna", "Płynie Wisła,płynie" oraz "Niepodległa, niepokorna". Dzieci mogły również poczuć "słodki smak wolności" częstując się pierniczkami, które zostały ozdobione polewą w barwach narodowych biało-czerwonych. Serdecznie dziękuję Pani Justynie Wyczawskiej, która uświetniła naszą akademię tak wspaniałymi wypiekami.  (zobacz zdjęcia)

Bogumiła Fleszar

Cieszymy się wolnością
 „Uczcie się historii, znajomość jej jest bardzo potrzebna w życiu.”
~J. Piłsudski
 
    Pięknie wybrzmiał narodowy hymn śpiewany w Naszej Szkolnej Rodzinie. Nad wspólnym śpiewem unosiła się nasza duma narodowa. Warto cieszyć się taką chwilą, bo to właśnie z chwil składa się nasze życie. Oczekując rodziców dobrze bawiliśmy się tańcząc i śpiewając w rytmie krakowiaka.  Podczas wesołych zabaw przemykała dziecięca radość. Ta radość jest spełnieniem marzeń marszałka Józefa Piłsudskiego, by polskie dzieci uczyły się i bawiły w polskiej szkole, w wolnym kraju. (zobacz zdjęcia)

Daria Stopyra
 
Nie tylko wiewiórki wiedzą, że zdrowe są orzechy
„Orzechy jedzą nie tylko wiewiórki,
bo one wzmacniają nasze szare komórki.”
W przedszkolnej spiżarni pojawiły się dziwne owoce; a mianowicie orzechy. Poznawaliśmy nie tylko te, które zbieraliśmy w naszych sadach, ale też te z różnych zakątków świata. Zajęcia miały na celu utrwalanie zdrowych nawyków. Zachęcanie dzieci do sięgania po zdrowe artykuły do chrupania, zamiast czegoś co tylko udaje, że jest żywnością. Czego dzieci nie wiedzą, a dorośli dają przyzwolenie. Dbajmy o zdrowie naszych maluchów i uczmy od małego dokonywania dobrych wyborów, a tym samym unikania chorób. Włoskie orzechy mają podobną budowę do naszego mózgu, dlatego są takie zdrowe.  (zobacz zdjęcia)

Daria Stopyra
   

Ojczyzna to My
„Jest na mapie mała kropka, ja tu mieszkam, tu mnie spotkasz.
Jak pięknie i wesoło w moim świecie naokoło.”
  Pamiętając o setnej rocznicy odzyskania niepodległości, postanowiliśmy z całą szkołą uczcić to piękne święto. Przez historyczne zamiecie, zmieniały się granice Polski i nie zawsze było miejsce na mapie  dla naszej kochanej ojczyzny. My dzisiaj dumni Polacy, ciesząc się wolnością, doceniamy bohaterstwo naszych ojców. Wykonaliśmy piękne mapy naszego kraju. Pomysłowość pań i dzieci przyniosła wspaniałe rezultaty. Podczas prezentacji map zapoznaliśmy się też z legendą „Piast Kołodziej”, w celu zachęcenia naszych milusińskich do czytania polskich legend. Dziękuję bardzo Paniom za piękne prace. Życzymy wszystkim Polakom, byśmy po wsze czasy, mogli cieszyć się wolnością kraju, którego imię - Polska. (zobacz zdjęcia)

Daria Stopyra    
Wycieczka do biblioteki
Celem wprowadzenia dzieci w świat literatury i zachęcenia do czytania w naszej szkole odbywają się cykliczne spotkania z panią bibliotekarką. Tym razem to my wyszliśmy na spotkanie z książką, odwiedzając Gminną Bibliotekę Publiczną w Wierzbnej. Tam czekała już na nas Pani Celina Pajda, która bardzo ciepło nas powitała. Tym razem przeczytała nam książkę, w której poruszony był problem właściwego korzystania z komputera.
Biblioteka to bardzo fajne miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie na jesienne wieczory. Żegnając się z panią dzieci zapewniały, że ponownie odwiedzą to ciekawe miejsce wraz z rodzicami, by zapisać się do biblioteki i wypożyczyć interesujące ich książeczki. (zobacz zdjęcia)

 
Bogumiła Fleszar
Pamięć pozostała
 
Tradycyjnie jak co roku z okazji zbliżającego się dnia Wszystkich Świętych wybraliśmy się na cmentarz w Wierzbnej. W wyjeździe uczestniczyły dzieci z klas I-III wraz z wychowawcami.  Odwiedziliśmy grób patrona szkoły ks. Jana Radochońskiego oraz generała Jarosza Kamionki. Aby uczcić pamięć zmarłych zapaliliśmy znicze, złożyliśmy kwiaty oraz odmówiliśmy modlitwę. Dzieci mogły również w ciszy i zadumie posłuchać opowieści nauczyciela dotyczącej biografii generała. W czasie wycieczki uczniowie poznali również tradycje związane z listopadowym świętem w naszej kulturze i religii. (zobacz zdjęcia)

 
   Bogumiła Fleszar                           

Światełko pamięci
„Pamiętajmy zawsze o tych, którzy odeszli.
 Ku Ich pamięci zostawiajmy znicze
jako drogowskazy naszym duszom błądzącym po świecie…”
 
Są dni pełne radości, szczęścia i uniesień. Ale są też inne – pełne zadumy i smutku. I taki jest listopadowy dzień, kiedy przychodzimy na cmentarze, zapalamy znicze, wzdychamy i tęsknimy. Niestety życie ma swój początek i swój koniec. Tylko od nas zależy, co ocalimy i o czym będziemy pamiętać. Dlatego właśnie już po raz kolejny społeczność naszej szkoły aktywnie włączyła się w zbiórkę białych i czerwonych  zniczy, które za pośrednictwem Towarzystwa Przyjaciół Lwowa  zapłonęły na  polskich cmentarzach  na Ukrainie. Wspólnie zadbajmy o to, aby „światełko pamięci”  płonęło w nas jak najdłużej.
Wszystkim Darczyńcom serdecznie dziękujemy.

Ewa Raboł

BohaterON w naszej szkole
 
BohaterON – włącz historię! To ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego poprzez wysłanie im bezpłatnych kartek dystrybuowanych na terenie całego kraju. Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną. Każdy niezależnie od wieku może przyłączyć się do akcji i wysłać kartkę do wybranej osoby. Kartki wystarczy wypisać, udekorować bądź też wykonać samodzielnie i przesłać pod wskazany adres. Od nas wymaga to bardzo niewiele wysiłku, a tym, którzy te kartki otrzymają zapewne sprawi wiele radości. Właśnie dlatego każdy uczeń i nauczyciel naszej szkoły z zapałem włączył się w przygotowanie tych drobnych upominków, dzieci pisały, kolorowały i wyklejały wszystko to, co chciały przekazać swoim serduszkiem naszym Seniorom Bohaterom. Wykonaliśmy wspólnie aż 100 kartek, aby dodatkowo zaznaczyć ważną rocznicę w historii naszej Ojczyzny – 100 lat Niepodległości. Mamy nadzieję, że nasza wdzięczność, którą wysyłamy pod postacią kartek chociaż odrobinę  ukoi ból ran z czasów  walk o naszą wolność. (zobacz zdjęcia)Ewa Raboł
 

,,PATRIOTYZM OCZYMA DZIECKA – 100 LAT NIEPODLEGŁOŚCI”
29 października w murach naszej szkoły gościliśmy najmłodszych uczniów szkół z Wierzbnej, Tywoni i Ożańska.  Dzieciaki prezentowały swój talent aktorski  podczas międzyszkolnego  konkursu recytatorskiego o tematyce patriotycznej. Gromkie brawa i mocna grupa wsparcia Rodziców dodały otuchy naszym Artystom. Organizatorem konkursu był Samorząd Uczniowski Filialnej Szkoły Podstawowej w Ożańsku pod kierunkiem opiekuna SU.   Celem konkursu było między innymi pielęgnowanie postaw patriotycznych i uczczenie w sposób wyjątkowy przypadającej w tym roku 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. (zobacz więcej)


Ewa Raboł
 
 
 

W hołdzie bohaterom
„Polska to taka kraina,
która się w sercu zaczyna.
Potem jest w myślach blisko…”
 Z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości w przedszkolu odbyła się lekcja historii. Zbudowaliśmy „pomnik walczących żołnierzy”, złożyliśmy im kwiaty. I my, mali Polacy dumni z żołnierzy, którzy oddali życie za naszą ojczyznę, czcimy ich pamięć. Więc to im wszystkim z naszych małych serduszek, płynie podziw i miłość. Wskrzeszamy pamięcią bohaterów ginących za naszą  wolność przez stulecia dziejów Polski. Składamy hołd. Niech otuli ich ciepło ziemi ojczystej i cisza wiecznego spokoju. Cześć ich pamięci. (zobacz zdjęcia)

Daria Stopyra

Kwiaty w barwach narodowych
„Czerwień to miłość, biel serce czyste,
 Piękne są nasze barwy ojczyste.”
   Gościliśmy Panią Annę Warańską, która zaszczyciła nas swoją obecnością i uchyliła małe okienko swoich zdolności. Mogliśmy oglądać jej dzieła - to istne cuda. To jakby kawałek lata wejrzało do naszego przedszkola w ten szary jesienny dzień. I tak, w słotny ranek zabraliśmy się do pracy. Dzieci pod czujnym okiem Pani Ani wykonały kwiaty w kolorze: białym i czerwonym. Serdecznie dziękujemy. (zobacz zdjęcia)

Daria Stopyra
 

Wycieczka w daleką przeszłość i całkiem niedaleką  przyszłość
 
Dwa odległe światy mogliśmy zobaczyć w czasie wycieczki szkolnej do Muzeum Etnograficznego w Kolbuszowej i Fabryce Bombek Choinkowych w Nowej Dębie. Stare chałupy, drewniane budynki szkoły i kościoła, dziwne przedmioty, zabawki  i stroje przeniosły nas w odległy czas naszych praprzodków. Dwie godziny później po pysznym obiedzie, wylądowaliśmy już w niezapomnianym świecie ręcznie wykonanych bombek choinkowych. Mnóstwo wzorów, kolorów i migoczących choinek przeniosło nas w nadchodzący wielkimi krokami czas świąt Bożego Narodzenia. Atmosfera udzieliła się chyba każdemu, a bombki, które uczestnicy wycieczki wykonali samodzielnie zapewne znajdą honorowe miejsce na domowych choinkach. Jak widać jakieś 200 lat można przeskoczyć w jeden dzień. Polecamy, bo to ciekawe doświadczenie. Przekonali się o tym uczniowie naszej szkoły oraz dzieciaki z klasy 3 SP z Wierzbnej, którzy pod opieką swoich rodziców i nauczycieli uczestniczyli w tym niecodziennym „przemieszczaniu w czasie”.   Naszym Współtowarzyszom z Wierzbnej serdecznie dziękujemy za wspólną przygodę. (zobacz zdjęcia)

Ewa Raboł

W hołdzie Św. Janowi Pawłowi II
„Dziecku, które ma w swoich oczach
odbicie miłości Boga, zostawiam orędzie
braterstwa, przyjaźni i miłości.”
Jan Paweł II
16 października bieżącego roku przypadła 40 rocznica wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.  Społeczność naszej szkoły pod przewodnictwem Ks. Proboszcza Wiesława Dziwika modliła się w tutejszym kościele, dziękując za troskę i opiekę płynącą od Ojca Świętego. Ks. Proboszcz przybliżył dzieciom postać Jana Pawła II, mówił o jego poświęceniu i postawie godnej naśladowania. Dla uczczenia tej wyjątkowej rocznicy uczniowie złożyli kwiaty oraz zapalili symboliczne światło przy popiersiu Jana Pawła II znajdującym się przed kościołem w  Ożańsku. (zobacz zdjęcia)

Ewa Raboł

Jedz na zdrowie!
Warzywa w jadłospisie dzieci często traktowane są jako zło konieczne. A szkoda, ponieważ zawierają mnóstwo cennych dla zdrowia witamin, dostarczają energii i korzystnie wpływają na nasz wygląd. Jak zachęcić dziecko do ich jedzenia? Wcale nie potrzeba czarodziejskiej różdżki, czasem wystarczy odrobina chęci i dobrej zabawy, a wspólnie z dziećmi wyczarujemy coś zdrowego i pysznego. Uczniowie klasy trzeciej bawili się doskonale własnoręcznie przygotowując jarzynową sałatkę, niektórzy próbowali jej po raz pierwszy i co najważniejsze,  posmakowało! Drodzy dorośli, musimy pamiętać również o tym, że dziecko to bystry obserwator. Jeżeli widzi nas grymaszących przy jedzeniu, to zapewne będzie próbowało nas naśladować. Zatem jeżeli chcecie żeby Wasze dziecko zdrowo się odżywiało, dawajcie mu dobry przykład i razem z nim spożywajcie posiłki bogate w solidną porcję zdrowia. (zobacz zdjęcia)

Ewa Raboł

Priorytet - bezpieczeństwo
"Otoczeni miłością, czujemy pełnię bezpieczeństwa."
  Pod takim hasłem odbywało się nasze spotkanie. A jego celem było; uświadomienie, że to MY sami odgrywamy kluczową rolę w temacie bezpieczeństwa. Nikt, tak jak TY sam nie zadba o twoje bezpieczeństwo. Zawsze jesteśmy zobligowani do dbania o siebie i innych podczas zabawy, nauki, pracy, uczestnicząc w ruchu drogowym. Bezpieczeństwo to priorytetowy temat w naszym życiu. (zobacz zdjęcia)

Daria Stopyra
Szukamy piękna naszej Małej Ojczyzny
"Piękne są twoje wioski, okryte płaszczem jesieni.
Piękne są twoje bory, mową ojców szumiące.
Prawdy księga otwarta, Twoja przeszłość i przyszłość."
 
 Złota polska jesień - taka otworzyła swoje drzwi podczas naszej wycieczki do parku.  To urocze miejsce, wspaniały zakątek naszej wioski. Od lat szukamy tu zwiastunów pór roku. Podziwialiśmy stare drzewa w kolorowych sukniach,  zbieraliśmy dary parku. I tym razem oprócz kasztanów i żołędzi znaleźliśmy  słodkości, które przygotował dla nas właściciel parku Pan Michał  Mokrzyński. Z całego serca dziękujemy za gościnność. (zobacz zdjęcia)

Daria Stopyra
 

Ślubowanie Pierwszoklasistów
 
12 października odbyła się uroczystość ślubowania uczniów klas I ze szkół w Wierzbnej i z Ożańska .Na wstępie uroczystości Pani Dyrektor Ewa Hałajko gorąco powitała zebranych gości :  Włodarza Gminy Pawłosiów Pana Mariusza Reń, Proboszcza  Księdza Wiesława Dziwika i Radnych Gminy Pawłosiów Panią Stanisławę Jucha i Pana Jana Słomę. Pani Dyrektor serdecznie powitała również rodziców, nauczycieli, pracowników szkoły oraz zebranych na sali uczniów. Następnie przy dźwiękach muzyki  na salę weszło 15 odświętnie ubranych uczniów klas pierwszych. Dzieci zachęcone oklaskami w odświętnych strojach i „studenckich” biretach na głowach błysnęły talentem. Znajomość przepisów ruchu drogowego, zasad zachowania się w szkole i pięknie zaśpiewane piosenki były dowodem na to , że są gotowe ,aby przyjąć je do grona społeczności szkolnej. Po złożeniu ślubowania pani Dyrektor dokonała aktu pasowania na ucznia. Ten  dzień na pewno na długo pozostanie w pamięci uczniów klas pierwszych. Serdecznie dziękuje  Wójtowi Panu Mariuszowi Reń i Księdzu Wiesławowi Dziwik za wręczone pierwszakom upominki oraz Rodzicom za pomoc w przygotowaniach do uroczystości. (zobacz zdjęcia)

Bogumiła Fleszar

Dzień Uśmiechu
"Uśmiech jest najlepszą kosmetyką do użytku zewnętrznego
 najlepszym lekarstwem do użytku wewnętrznego."
W Dzień Uśmiechu życzymy wszystkim tego wspaniałego daru, który łamie serca, kruszy lody, podnosi na duchu, pozwala piękniej żyć. Wszystkich naszych miłośników darzymy wspaniałymi, kochanymi, uroczymi uśmiechami. (zobacz zdjęcia)

Daria Stopyra
                                                                                                              
 
 A my znowu witaminowo i kolorowo

"Bardziej od pieniędzy potrzebujemy miłości.
Miłość to siła nabywcza szczęścia."
 To piękne kolorowe dary jesieni wabią swoim wyglądem, paletą barw i witamin. Jemy zdrowo i kolorowo. Taki temat wiódł prym na naszych zajęciach i stąd pomysł na owocową sałatkę. A w gronie Mam zdecydowanie lepiej smakuje. Dziękujemy Mamusiom za pomoc. (zobacz zdjęcia)

 Daria Stopyra
 
Przed dniem Święta Kawy
"Łatwiej jest zniszczyć czy wypaczyć talent dziecka,
niż doprowadzić do jego rozkwitu."
W jesiennym nastroju przy kawie i herbacie odbyło się sympatyczne spotkanie z Rodzicami. Szukaliśmy sposobu jak pomóc dzieciom dojrzeć do życia przedszkolnego. Obecnym dziękuję za poświęcenie swojego czasu. Tym, którzy go nie znaleźli, życzymy; aby umieli odnaleźć  ten cenny czas, który umyka bezpowrotnie, a ma służyć  naszym dzieciom.

Daria Stopyra
 

Wybory Samorządu Uczniowskiego
26 września w demokratycznych wyborach powołany został w naszej szkole nowy Samorząd Uczniowski. Wybory odbyły się zgodnie z wszelkimi obowiązującymi zasadami, a każdy uczeń mógł dokonać właściwego jego zdaniem wyboru. (zobacz zdjęcia)
 
W skład SU weszli;
Przewodniczący: Karolina Misiąg z kl. 1
Zastępca przewodniczącego:  Szymon Wyczawski z kl. 1
Sekretarz: Konrad Wyczawski z kl.2
Naszym reprezentantom serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w działalności na rzecz społeczności szkolnej.

Ewa Raboł

W drogę…
Droga i jej otoczenie to środowisko, w którym każdy musi nauczyć się przebywać i prawidłowo reagować na wysyłane przez nie sygnały. Z rozpoczęciem nauki nie można zwlekać. Dzieci już od najmłodszych lat powinny pod opieką dorosłych poznawać reguły panujące na drogach i zasady podnoszące ich bezpieczeństwo. Co możemy zrobić, by dzieci były bardziej bezpieczne? Nie żałujmy czasu i wysiłku na omówienie zasad poruszania się po drodze. Pamiętajmy też, że nasz przykład buduje postawę dziecka.  W myśl powiedzenia „ Trening czyni mistrza” uczniowie klasy trzeciej przypomnieli sobie zasady bezpiecznego  poruszania się po drodze oraz znaczenie przydrożnych znaków. Pozostaje tę wiedzę stosować na co dzień, a każdy bezpiecznie dotrze do wyznaczonego celu. (zobacz zdjęcia)

Ewa Raboł
 

Sprzątanie świata
Akcja „Sprzątanie Świata -2018”odbyła się w naszej szkole 18 września. Akcję rozpoczęto pogadanką na temat zasad bezpieczeństwa. Następnie dzieci zaopatrzone w rękawice i worki foliowe sprawnie wykonały zadanie zbierając śmieci w wyznaczonym terenie. Porządkowaliśmy otoczenie szkoły, przystanku autobusowego, drogi oraz okolice świetlicy wiejskiej. Celem nadrzędnym akcji było budowanie świadomości ekologicznej najmłodszego pokolenia oraz inicjowanie działań na rzecz ochrony środowiska. Musimy jednak pamiętać, że o środowisko należy dbać nie tylko we wrześniu, ale przez cały rok. (zobacz zdjęcia)

Bogumiła Fleszar
Czytamy dzieciom
 
We wtorek 18.09.2018 r. w naszej szkole odbyło się głośne czytanie dla dzieci z przedszkola. Pani bibliotekarka Agnieszka Bąk czytała dzieciom bajkę „O rybaku i złotej rybce”, następnie przedszkolaki wypowiadały się na temat przeczytanego tekstu, były aktywne i chętnie odpowiadały na pytania. Całe spotkanie przebiegało w miłej i radosnej atmosferze. Zachęcamy rodziców i dzieci do wspólnego czytania. Korzyści z głośnego czytania jest bardzo wiele, choćby takie jak: rozwijanie wyobraźni, budowanie więzi między rodzicem i dzieckiem, czy wzbogacanie słownictwa. (zobacz zdjęcia)

 
Agnieszka Bąk

By bezpieczne były dzieci…
W ramach wspólnego przedsięwzięcia Wojewody Podkarpackiego, Podkarpackiego Kuratora Oświaty i Dyrektora Teatru Maska wynikającego z obowiązku edukowania obywateli w zakresie obrony cywilnej we wrześniu 2018r. w Teatrze Maska w Rzeszowie odbyła się kolejna edycja bezpłatnego spektaklu teatralnego pt. „Gra”. Spektakl uwzględniał tematykę szeroko rozumianego bezpieczeństwa, w tym funkcjonowania numerów alarmowych oraz działań Straży pożarnej, Policji, GOPR, WOPR oraz ratownictwa medycznego. Tym razem na widowni zasiedli również uczniowie naszej szkoły. Wspólnie z rówieśnikami z Wierzbnej i Tywoni pod opieką swoich wychowawców przeżywali przygody nie do końca grzecznej dziewczynki. Na szczęście było to tylko przedstawienie, ale takie sytuacje zdarzają się każdego dnia.  Powinniśmy wtedy wiedzieć jak zachować się w trudnej sytuacji, bo właśnie od nas może zależeć czyjeś życie. (zobacz zdjęcia)

Ewa Raboł
  
I znowu razem…
Czas wakacji i leniuchowania niestety już za nami, jednak nasi uczniowie wcale się tym nie martwią. Uśmiechnięte buźki i wesołe okrzyki znów wypełniły mury naszej szkoły. Przed nami kolejne miesiące wspólnej pracy i zabawy, ale najważniejsze, że znowu jesteśmy razem. Wszystkim Uczniom, Rodzicom i Pracownikom szkoły życzymy, aby ten radosny nastrój  z dnia 3 września pozostał z nami na każdy dzień nowego  roku szkolnego. Powodzenia życzymy również dzieciakom, które otwierają już drzwi starszych klas i tam przeżywać będą nowe przygody. Pamiętajcie, że jesteśmy a Wy zawsze możecie nas odwiedzić i powspominać. (zobacz zdjęcia)

Ewa Raboł

Żegnaj szkoło! – wakacji nadszedł czas
W piątek 22 czerwca zakończyliśmy rok szkolny 2017/2018. Na wstępie naszego spotkania dzieci z zerówki pożegnały przedszkole, czego wyraz dały w pięknie przygotowanej części artystycznej. Natomiast uczniowie klasy drugiej pożegnali swoich starszych kolegów, którzy zakończyli I etap  edukacji w murach naszej szkoły. Następnie dzieci otrzymały świadectwa ,a uczniowie wyróżniający się w nauce dodatkowo nagrody książkowe za bardzo dobre wyniki w nauce. Pamiętaliśmy również o rodzicach wręczając dyplomy, które były wyrazem podziękowania za zaangażowanie w działalność na rzecz szkoły.
Wszystkim Uczniom i ich Rodzicom życzymy pogodnych, bezpiecznych i radosnych wakacji. Do zobaczenia we wrześniu. (zobacz zdjęcia)

 Bogumiła Fleszar


 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego