Sprzątanie Świata 2018 - Szkoła Podstawowa w Wierzbnej, Wierzbna 2, 37-500 Jarosław

Idź do spisu treści

Menu główne:

Aktualności
Sprzątanie Świata 2018
W ciągu roku kalendarzowego dwukrotnie obchodzimy dni poświęcone naszej planecie. Wiosną, konkretnie 22 kwietnia, jest to Międzynarodowy Dzień Ziemi a jesienią – Sprzątania Świata. 
W tym roku w Polsce Sprzątanie Świata obchodzimy już po raz 25. Odbywa się ono pod hasłem: „Akcja- segregacja! 2 x więcej, 2 x czyściej”.  Celem tegorocznej edycji jest więc pogłębienie świadomości o selektywnej zbiórce odpadów. To bardzo ważne ze względu na lepsze wykorzystywanie zasobów, które „zamrażamy” w odpadach oraz poszanowanie środowiska, oszczędność energii i wody. Ale jest to istotne także ze względu na to, że międzynarodowe prawo nakazuje nam, by już w tym roku do recyklingu trafiało 30% naszych śmieci, zaś do roku 2020 (czyli już za dwa lata) aż 50% śmieci musimy odzyskiwać i przetwarzać na nowe rzeczy. Tymczasem dziś tylko 13% odpadów pochodzących z naszych domów jest segregowanych i podlega recyklingowi. OZNACZA TO, ZE AŻ 3 RAZY WIĘCEJ ŚMIECI MUSI TRAFIAĆ DO RECYKLINGU!
Również my, jako społeczność szkolna, przyłączyliśmy się do sprzątania. Dzisiejszy dzień (19 września) spędziliśmy nie tylko na lekcjach, ale wzięliśmy również udział w apelu poświęconemu przypomnieniu zasad segregacji. A po nim poszliśmy w okolice szkoły posprzątać świat.

Ciekawostka: Akcja Sprzątanie Świata odbywa się co roku w trzeci weekend września. Wymyślona została ona przez ekologów z Australii, którzy zauważyli, że plaże na ich kontynencie są bardzo zaśmiecone. Australia to kraj surferów, podchwycili oni idee ekologów i postanowili uprzątnąć sobie miejsce do uprawiania tego widowiskowego sportu. A że we wrześniu w Australii - inaczej niż na naszej półkuli - zaczyna się wiosna, to właśnie ten miesiąc jest idealny na przedsezonowe porządki.
I na koniec jeszcze jedna, dobra wiadomość. Podobnie jak w poprzednich latach, także w tym roku szkolnym będziemy prowadzić zbiórkę zużytych baterii, plastikowych nakrętek i makulatury. No i oczywiście każdy, kto dostarczy te surowce, będzie mógł otrzymać dodatnie punkty z zachowania: po 5 punktów za każdy kilogram nakrętek i baterii oraz za 2 kilogramy makulatury. Sposób zbiórki jest taki sam jak w poprzednim roku szkolnym, to znaczy że nakrętki i baterie należy przynosić w podpisanych imieniem i nazwiskiem woreczkach do pani Agnieszki Kalwary, a makulaturę, również podpisaną, zostawiać dla pani Justyny Podolak na portierni szkoły.
Agnieszka Kalwara
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego