W ramach projektu „Ignacy Łukasiewicz wczoraj i dziś” 19 września 2023 roku Gminna Biblioteka Publiczna w Pawłosiowie zorganizowała dla partnerskich szkół podstawowych z terenu Gminy Pawłosiów grę terenową w parku obok Centrum Kultury w Cieszacinie Wielkim. Uczestnikami gry było 30 uczniów z Zespołu Szkół im. Adama Mickiewicza w Pawłosiowie, Szkoły Podstawowej im. Ks. J. Radochońskiego w Wierzbnej, Szkoły Podstawowej im. Ignacego Łukasiewicza w Cieszacinie Wielkim wraz z opiekunami.
Oficjalnego rozpoczęcia spotkania dokonała Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Pawłosiowie Pani Celina Pajda w obecności Dyrektora Szkoły Podstawowej w Cieszacinie Wielkim Pani Iwony Lenar, Doradcy Metodycznego Historii i WOS-u Pani Agaty Brodowicz-Inglot, Doradcy Metodycznego Wychowania Przedszkolnego Marty Ulmy-Baran, pracowników biblioteki oraz nauczycieli.
Na początku uczestnicy losowali drużyny, w których mieli pracować, wybrali kapitanów i losowali pierwszą stację zadaniową. Każda drużyna ćwiczyła umiejętność poruszania się w terenie według załączonej mapy parku.
Zgodnie z założeniami projektu zadania odnosiły się do osoby Ignacego Łukasiewicza. Pierwsze zadanie dotyczyło nauki i wykształcenia, jakie on zdobywał. Przy drugiej stacji wykorzystując przygotowane materiały, zespoły miały za zadanie narysować i opisać budowę oraz zasadę działania lampy naftowej – pierwszej, jaką stworzył Łukasiewicz. Kolejnym wyzwaniem było rozwiązanie zadań matematycznych i przedstawienie ich za pomocą przygotowanych banknotów i monet. W czwartym działaniu zespoły uzupełniały tekst dotyczący zastosowania lampy naftowej i układały puzzle. Przy ostatniej stacji zadaniowej uczniowie mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności wokalne poprzez ułożenie tekstu, śpiew i grę na instrumentach. Opiekę merytoryczną nad całością zadań objęła kolejny już raz Pani Agata Brodowicz-Inglot.
Mimo deszczowej pogody, uczestnikom gry towarzyszyła wesoła atmosfera, twórczy klimat i chęć podejmowania wyzwań. Grę terenową „Kto to taki nasz Ignacy?” zakończono wręczeniem dyplomów i podziękowań.
Dyrektor Biblioteki, wolontariusze wraz z Panem Marcinem Kowalczukiem – przedstawicielem Samorządu Szkolnego Szkoły Podstawowej w Cieszacinie Wielkim przygotowali poczęstunek. Pyszne zapiekanki, słodycze, napoje i ciepła herbata były okazją do wymiany przeżytych doświadczeń między uczniami z partnerskich szkół.
Gra terenowa przyczyniła się do popularyzacji wiedzy o życiu i osiągnięciach Ignacego Łukasiewicza, rozwijała kompetencje kluczowe, wiedzę, umiejętności i kreatywność uczniów.